Založ si blog

– 5 000 000 000 € z rozpočtov len pri elektronickom obchode

Európsky dvor audítorov vydal :  Osobitná správa č. 12/2019: Elektronický obchod: mnoho výziev pri výbere DPH a ciel zostáva vyriešiť

Zdroj EDA: TU
16.07.2019EÚ podporuje elektronický obchod, aby zabezpečila, že obchody a zákazníci môžu predávať a nakupovať medzinárodne na internete tak, ako to robia na svojich miestnych trhoch.

Áno, tento druh nakupovania je stále viacej obľúbený, rovnako predajcovia  získavajú veľké predajné teritórium, kupujúci zase v konkurencii získavajú dobrý tovar za nižšie ceny. V rámci EÚ sa môže stať problematická hlavne DPH, clo sa v colnej únii nevyberá.

Členské štáty sú zodpovedné za výber DPH a ciel z cezhraničných elektronických transakcií.

Komisia má podľa Lisabonskej zmluvy výhradnú právomoc v colnej únii. Tu chcem len podotknúť, ako to pekne majú vymyslené – právomoc je pre Komisiu a zodpovednosť pre členské štáty – ich národné colné správy. Tie colné správy, ktoré každý rok dostanú od ministerstiev financií plán výberu cla. Ak sa dane platia prevažne v mieste sídla subjektu – clo sa môže zaplatiť na hociktorej pobočke ktorých je vyše 2 400 v EÚ. Čo tento fakt zapríčiňuje ? Colné pobočky, úrady, jednotlivé členské štáty bojujú o každého dovozcu – aby naplnili plán výberu cla – jeden z hlavných ukazovateľov pre hodnotenie colných správ. V colnej únii sú jednotné colné sadzby, deklarácia je daná rovnaká, Colný kódex je rovnaký – jedine čo môžu spraviť pre to aby sa vyclievalo na ich colnej pobočke je : zníženie kontrolnej činnosti. Do toho presne zapadá enormné zvýšenie schválených hospodárskych subjektov – AEO, ktoré majú značne uľahčené podmienky pre preclievaní tovaru dovezeného z tretích krajín – z územia mimo EÚ.

Tento audit sme vykonali z toho dôvodu, že akýkoľvek výpadok vo výbere DPH a ciel ovplyvňuje rozpočty členských štátov a EÚ, pretože ho musia kompenzovať v pomere k ich HND.

A tu sa prejavuje tá krátkozrakosť Komisie a vlád členských štátov. Colníctvo zánikom vnútorných hraníc neriadia – systematicky ho likvidujú ! Naposledy sa pretŕčali pred kamerami politici pri pílení hraničných závor. Aby ste mi porozumeli, ani ja nie som za hraničné závory, tovar, osoby, kapitál – nech prúdi v rámci EÚ voľne ale nie úplne bez kontrol. Ak sa pred vstupom Slovenska do EÚ pašoval tovar rôzneho druhu, či už ako v turistickom styku, alebo ako obchodný tovar – po prepílením závor a vyškerí sa politikov na obrazovkách a v novinách sa prestalo pašovať ? Všetci sa hlboko zamysleli a polepšili sa ? Asi sotva. No a tok prichádzajú kompenzácie z HND a zvyšujú sa sadzby a zavádzajú nové dane !

Na roky 2021-27 EÚ pripravuje do svojho rozpočtu minimálne tieto nové dane :

  • 3 % zo základu všetkých subjektov ktorý platia daň z príjmu
  • 20 % z predaja emisných kvót
  • 0,80 €/kg ne recyklovaného plastového odpadu

Čo to vlastne znamená ?? Je to strašne jednoduché – tie financie ktoré sa na základe chýbajúcej kontroly pri dovoze, následne od ignorované aj daňovým úradom – dostanú do čiernej ekonomiky, následne daňových rajov – politici, vlády v rozpočte potrebujú – vyberú si ich od nás platiteľov daní – iná možnosť neexistuje.

Preto politické harašenie o znížení daní u mňa už nevzbudzuje úsmev – ale hlasný smiech. Predvolebné sľuby na nás budú lietať z každej strany – nikto ale nepovie odkiaľ výpadok nahradiť. Nikto nepovie, my sme zapríčinili rozmach čiernej ekonomiky, my sme prepchali daňové raje – my teraz z nich niečo vyberieme, zastavíme páchanie trestných činov, alebo ich aspoň budeme odhaľovať ! Nie, toto nepovedia – lebo nevedia do koho by sa tým trafili, čo keď to bude ten náš sponzor.

Takýto stav je v celej EÚ – aby sme si nemysleli, že Slovensko je v niečom priekopník – len my žijúci na Slovensku si to lepšie všímame – sme pri tom blízko.

Komisia priznala :

5 000 000 000 € únik na cle a DPH pri elektronickom obchode

50 000 000 000 € únik na DPH pri karuselových podvodoch

150 000 000 000 € únik na DPH pri obchode s tovarom a službami v rámci EÚ

 

Moja analýza dovozu tovaru z tretích krajín vyšla : najmenej 499 000 000 000 € uniká každý rok len pri dovoze tovaru do EÚ. Je to únik cla, DPH, spotrebných daní, dani z príjmu právnických osôb.

 

Naši audítori preskúmali, či Európska komisia stanovila náležitý regulačný a kontrolný rámec pre elektronický obchod v súvislosti s výberom DPH a ciel a či kontrolné opatrenia členských štátov pomohli zabezpečiť výber DPH a ciel z elektronického obchodu v plnej výške. Zistili sme, že napriek nedávnemu pozitívnemu vývoju sa EÚ v súčasnosti nevenuje primerane týmto záležitostiam, ale riešila niektoré zistené nedostatky v „balíku opatrení pre elektronický obchod”.

Ak sa v EÚ nevenuje náležitá pozornosť – zoberme si že všetko sú to naši zamestnanci žijúci z našich daní, čierna ekonomika a daňové raje sú tabu – kde sa chýbajúce financie nájdu ??

Ako si prestavujete spoluprácu troch pilierov EÚ – Európskeho parlamentu, Komisie a Rady ??

Myslíte si, že naši zamestnanci robia všetko pre to, aby som sa ja, alebo Vy mali lepšie ? Pozrite si spoluprácu, aspoň niektoré body zo záverečnej správy vyšetrovania daňových únikov a rajov TAX2, Panamské papiere :

Podrobnosti o colnej únii

https://miroslavjurco.blogspot.com/

https://miroslavjurco.blog.pravda.sk

https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk

https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/

https://disqus.com/by/miroslavjurco/

https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber

https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/

 

 

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

30.11.2020

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov [...]

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

Kamala Harrisová

Trump pred rokmi prispel Harrisovej na kampaň, čo urobila? Teraz demokratka vyzbierala závratnú sumu

24.07.2024 10:35

Biden sa stiahol z boja o Biely dom, následne vyjadril podporu Harrisovej, Trumpov volebný tím následne spustil na viceprezidentku útok.

vodná nádrž Bukovec

Vo vodnej nádrži Bukovec našli telo muža nezvestného od pondelka

24.07.2024 10:32

Bližšie okolnosti, za akých došlo k tragickej udalosti, a či pri nej asistoval alkohol sú predmetom vyšetrovania.

tbilisi, police, gruzínsko

Gruzínska tajná služba vyšetruje sprisahanie s cieľom zabiť lídra vládnej strany

24.07.2024 10:01

Bývalí vysokí gruzínski funkcionári sú podozriví z prípravy vraždy expremiéra a zakladateľa vládnucej strany Gruzínsky sen Ivanišviliho.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 116480x
Priemerná čítanosť článkov: 2330x

Autor blogu