Založ si blog

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku – zverejnilo príbeh.

Európska komisia ,

jej zastúpenie na Slovensku zverejnili pod názvom „Nekalá hospodárska súťaž by dostala naše malé mesto na pokraj hospodárskej krízy.“ tento príbeh.

Zdroj : EK

Príbeh: TU

V príbehu je opísaný správny postu zainteresovaných strán. Výrobca elektrických bicyklov nevedel konkurovať „lacnému“ dovozu podobného tovaru z Číny. Táto nekalá konkurencia ohrozila existenciu celého výrobného podniku. Sprísneným colným dohľadom, zameraním sa na uvedený tovar, jeho hodnotu sa podarilo stabilizovať dovozné ceny na reálnej hodnote.

Moja dlhodobá prax odhaľovanie colnej kriminality mi vraví,

urobila Komisia a následne aj národné colné správy aj ďalšie opatrenia, alebo si vystačili s týmto pozitívnym prípadom ?? Čo by som ako exportér „lacného tovaru“ urobil, aby som nestratil pozíciu na trhu ?

  • po úprave ceny – jej zvýšenia, aby som sa vyhol colným kontrolám, by som podvádzal na množstve dovážaného tovaru
  • uvedený tovar by som deklaroval do takých čísiel colného sadzobníka kde by sa opatrenia na stanovenie ceny dovážaného tovaru nevťahovali
  • tovar by som posielal „čiastočne rozobratý“ vždy jednu časť v jednom kontajnery, na rôzne miesta EÚ
  • zneužil by som colný režim 4200 – kde sa DPH platí v inej krajine ako sa tovar preclieva.
  • založil by som si vlastný podnik – kde by som si montoval sám dovezené časti

Možností je určite ešte omnoho viac, ale to sú také základné ktoré som vedel získať len z verejnosti dostupných zdrojov.

Otázka je ale úplne iná :

Ak sa dá v jednom tovare – elektrických bicykloch, urobiť patričné opatrenia, čo potom bráni takto pristupovať ku všetkému tovaru dovážaného do Európskej únie ??

Spomeňme si na nedávne uverejnené kontrolné zistenia OLAF-u kde Slovensko malo zapríčiniť škodu 303 miliónov euro – tiež z dôvodu podhodnotenia dovážaného textilu z Ázie.

Ročne sa dováža

do EÚ tovar v hodnote približne :

1 500 000 000 000 €

499 000 000 000 € je podľa mojej analýzy ročný únik pri dovoze tovaru z tretích krajín. Škoda vzniká na cle, DPH, spotrebných daniach, dani z príjmu právnických osôb. Kde sú uvedené financie ?? V čiernej ekonomike a následne v daňových rajoch.

Nechýbajú v rozpočtoch

EÚ a členských štátov ? Ak sú úniky v hodnote jednej tretiny dovážaného tovaru, tak to sa musí odzrkadliť aj v príjmových častiach rozpočtov.

Ako sa EÚ a členské štáty s týmto vysporiadajú ?

Ak si myslíte že lepším výberom cla a daní, tak ste na omyle. Zavedú sa vyššie sadzby a nové dane :

Na roky 2021-27 EÚ pripravuje do svojho rozpočtu minimálne tieto nové dane :

  • 3 % zo základu všetkých subjektov ktorý platia daň z príjmu
  • 20 % z predaja emisných kvót
  • 0,80 €/kg ne recyklovaného plastového odpadu

Na Slovensku

už takéto „reformy“ prebiehajú. Aj tak výhľad na plánované plnenie príjmovej časti rozpočtu, ako aj nádej na vyrovnaný rozpočet už sa pravdepodobne utopila v Dunaji. Odhady HDP klesajú – pán minister odkazuje svojim kolegom vo vláde – šetriť, to znamená škrtať výdaje !

V predvolebnom roku,

tak blízko pred parlamentnými voľbami to bude asi dosť napnuté a zaujímave. Ako sa politické strany navzájom predbiehali v „znižovaní daňového zaťaženia“, tak ako to chcú spraviť ?? Jedna cesta by tu bola skoro okamžite – reforma colnej únie !

Podrobnosti o colnej únii

https://miroslavjurco.blogspot.com/

https://miroslavjurco.blog.pravda.sk

https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk

https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/

https://disqus.com/by/miroslavjurco/

https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber

https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/

Táto možnosť

pri pohľade na totálny chaos, sledovanie vlastných politických cieľov asi nebude reálna. Nové inštitúcie – Európsky parlament, Komisia – asi tiež pôjdu zabehnutým spôsobom zvyšovania a zavádzania nových daní !

Jedno máme isté :

všetko to zaplatíme pekne my !!

 

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

30.11.2020

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov [...]

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

Ide o Pravdu, Peter Pčolinský

Pčolinský v Ide o pravdu: Niektorí vyšetrovatelia NAKA sa utrhli z reťaze, mýlia si 'rozviazané ruky' so svojvôľou

17.06.2021 22:12

"Ak sa to potvrdia informácie SIS o manipulácií vyšetrovaní, všetkým musí byť jasné, že je to na pád vlády,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

očkovanie

EÚ musí využiť všetky dostupné vakcíny, radí EMA

17.06.2021 20:46

Členské štáty Európskej únie musia využiť v boji proti pandémii koronavírusu všetky dostupné vakcíny, radí EMA.

pocasie-18-6-2021

Ide do tuhého. Pri vysokých horúčavách dokonca o zdravie

17.06.2021 19:58

Teploty sa stupňujú, môžu sa už v piatok dostať na rekordné hodnoty. Meteorológovia varujú pred horúčavami. Zmiernia sa cez víkend?

Jaroslav Naď

Kyberútoky, hybridné operácie. Rusi sú podľa Naďa v tom na Slovensku veľmi aktívni

17.06.2021 18:49

Ruská federácia je na Slovensku veľmi aktívna v oblasti hybridných operácií či kyberútokov, tvrdí minister obrany Jaroslav Naď.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 84100x
Priemerná čítanosť článkov: 1682x

Autor blogu