Založ si blog

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov – to všetko pre jediný cieľ, aby boli znovu a znovu zvolení. Všetko pre voliča – aspoň kým nepustí volebný lístok do urny….

Právo nehlasovať za tie časti plánu EÚ, ktoré sa neľúbia niektorým členským štátom, asi nikto nedoškriepi. Keď ide ale o 1 800 000 000 000 € – tak nervozita stúpa. Takéto zablokovanie, nesúhlasné volenie už prebehlo v EÚ viackrát. Neviem či sa nazývalo vydieraním, alebo inými názvami, ale dnes ide v kríze o financie a zachránenie štátnych rozpočtov.

Skrývanie uvedenej problematiky za právny štát, jeho princípy je neuveriteľne ľahkovážne hazardovanie s celou podstatou EÚ. Právny štát platí pre všetkých signatárov Zmluvy o založení EÚ. Už dnes, v čom je problém ?  

 

  • rozdielne vykladanie obsahu právneho štátu
  • nečakanie na právoplatný rozsudok – stačí len podozrenie z nedodržiavania 
  • jednohlasné hlasovanie zameniť za hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, dnes 15 členských štátov
  • trestať vlády znížením, alebo odobratím financií z EÚ
  • študenti, farmári a mimovládne organizácie môžu požiadať priamo EÚ o financie, suma bude odpočítaná zo sumy určenej pre konkrétny štát odkiaľ prišli žiadosti
  • kde skončia uvedené financie zobrané vládam konkrétnych štátov, v rozpočtoch tých 15 hlasov ktoré sankciu odsúhlasili ?

Luxemburský kompromis – čo to vlastne je ??

Pozrime sa do histórie EÚ :
rok 1966
 

 

 

Január 1.

 

EHS vstupuje do tretej a poslednej etapy prechodu na spoločný trh. To má za následok nahradenie jednomyseľného hlasovania väčšinovým systémom pri väčšine rozhodnutí Rady.

Už v roku 1966 boli so spôsobom hlasovanie všetci vyrozumení, Rada mala prejsť na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou.

20.

V Bruseli (Belgicko) sa koná spoločné výročné zasadnutie európskych inštitúcií. Rozhovory sa týkajú najmä dvoch inštitucionálnych problémov: spolupráce medzi Komisiou a Radou a väčšinových rozhodnutí Rady.

Ako vidíme, neustáli boj medzi Komisiou a Radov je už historický. Vždy pôjde o rozdelenie moci medzi národné štáty a EÚ. Dodnes to nie je vyriešené a ešte je to umocnené rozdeľovaním obrovskej sumy 1 800 miliárd EUR. Tu tiež nikdy nebudú všetci spokojní, ani s ich kompromismi. 

28. – 29.

Luxemburský kompromis. Francúzsko po sedemmesačnom uplatňovaní politiky „prázdnej stoličky“ opäť zaujíma svoje miesto v Rade výmenou za zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade, že ide o významný záujem.

Francúzsko za vlády generála Charlesa de Gaulla nechcelo súhlasiť s hlasovaním väčšiny, presadzovalo jednohlasný súhlas. Dôvod ? Nesúhlasili so spoločnou poľnohospodárskou politikou ktorá podľa nich poškodzovala Francúzsko. Sedem mesiacov nechodili na rokovanie Rady – vznikol názov uplatňovania politiky „prázdnej stoličky“. 

Takto si vynútili zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade že ide o významný záujem.

Financie z EÚ sú určite z pohľadu Poľska a Maďarska významný záujem, hlavne ak by sa  hlasovaním kvalifikovanou väčšinou podstatne znížili.

Čo sa zmenilo za 54 rokov od tohto významného presadenia Francúzka ? Alebo si v EÚ nemáme myslieť o rovnosti všetkých štátov nič. Sú rovný a rovnejší ??

V4 skončilo smutne svoju púť – nechalo sa rozbiť zvnútra, pekne podľa plánu. Postoj Česka a Slovenska sa nedá ani pomenovať. Asi ako vyčkávací. po boji sa pridajú k víťazovi a budú profitovať. Možno ich voliči zvolia znovu na ich vytúžené pozície ! 

Marec

7.

Pán Alain Poher je zvolený za predsedu Európskeho parlamentu.

31.

Komisia dáva návrh Rade, týkajúci sa financovania spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), nezávislých príjmov Spoločenstva a širších právomocí Európskeho parlamentu.

Apríl

5.

Belgicko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

29.

Taliansko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

Máj

11.

Rada prijíma rozhodnutia a uznesenia upravujúce časový harmonogram a financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a stanovuje svoje ciele v iných oblastiach spoločného záujmu.

Jún

30.

Luxemburské veľkovojvodstvo ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

Október

25.

Holandsko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

November

28.

Koná sa spoločné zasadnutie európskych inštitúcií. Diskusia sa sústredí najmä na pokrok Spoločenstva smerom k hospodárskej únii a na budúce perspektívy.

Záverom – 

Ako vidíme o spôsobe hlasovania boli v EÚ stále protichodné názory. Kto vie či aj Francúzsko nazývali politici vydieračmi, alebo im to generál rázne vysvetlil.
 
Zdroj informácií :

 https://europa.eu/european-union/about-eu/history/1960-1969/1966_sk

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

V tieni COVID – 19 potichu vznikajú : Európske spojené štáty !

06.11.2020

Krajiny EÚ, ktoré nerešpektujú zásady právneho štátu, riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ na základe predbežnej dohody, ktorú vo štvrtok uzavreli vyjednávači Parlamentu a Rady. Aj keď dohoda je len predbežná – jasne naznačuje tendencie ktoré sú presadzované EÚ. Pri balíku financií v rozpočte na roky 2021-27 a pôžičky 750 miliárd EUR, [...]

lietadlo

Pri Paríži spadlo malé lietadlo priamo medzi bytové domy

04.12.2023 20:50

Všetci traja členovia posádky boli s vážnymi zraneniami prevezení do nemocnice.

Nicolás Maduro

Najskôr referendum, potom anexia? Venezuela ide Putinovou cestou

04.12.2023 17:39

Bezmála desať rokov potom, čo Rusko zabralo ukrajinský Krym, sa do podobne nebezpečnej hry púšťa latinskoamerický spojenec Moskvy.

schôdza, parlament, Michal Šimečka

Progresívci podajú ústavnú sťažnosť, ak sa bude obmedzovať ÚŠP cez skrátené konanie

04.12.2023 17:21

PS tvrdí, že cieľom zmeny je ochrana "našich ľudí" zo strany premiéra Fica.

Americky torpedoborec USS Carney

Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

04.12.2023 17:00

Americká vojnová loď sa zapojila do bojov s jemenskými povstalcami v Červenom mori. Asistovala trom poškodeným civilným lodiam a zostrelila tri drony.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 108010x
Priemerná čítanosť článkov: 2160x

Autor blogu