Založ si blog

Istanbulský dohovor, alebo čo robili páni zástupcovia V4 na Osobitnom zasadnutí Rady Európy ? ?

Nechcel som byť prorokom,

ale ani som len netušil, ako rýchlo sa môj komentár spojený s analýzou výhľadu do budúcnosti – rýchlo  potvrdí !

Ja viem,

že monotematické zameranie mojich článkov na colnú úniu, hlavne jej nefunkčnosť v kontrolnej činnosti, následne obrovské úniky – je ťažké čítanie. Už mnohokrát som dostal otázku : či som sa nepomýlil v číslach, je tam asi viacej núl ako bolo treba ? Nie nepomýlil som sa – píšem väčšinou aj celé číslo, aby nevznikali pochybnosti. Dnes je stav únikov : 932 000 000 000 € – 932 miliárd EUR za jeden rok ! Len tak pre prirovnanie : ak by sa dva roky nedostali uvedené miliardy do čiernej ekonomiky, pokrylo by to celý plán rozpočtu EÚ na roky 2021-27 a pôžičku čo sa chystá zobrať EÚ !!

Už z mojej

práce viem, že v maličkostiach, podrobnostiach – včlenených do textu sa skrýva hlavná sila dokumentu. Nieje to inak ani so závermi Osobitného zasadnutia Európskej rady. V skratke ide o tieto veci :

  • zmenilo sa hlasovanie o finančných záležitostiach plánu obnovy EÚ – z jednohlasného na kvalifikovanú väčšinu. V EÚ to znamená, že 15 členských štátov vie svojím hlasom odsúhlasiť, ale aj zablokovať financie pre iné členské štáty
  • znovu sa tam do záverov dostalo. že nedodržiavanie právneho štátu je možné vynucovať aj odňatím financií
  • ak sa jeden, alebo viacej štátov rozhodne podať sťažnosť na členský štát z dôvodu nedodržiavania niečoho, Rada to musí prejednať – zase stačí 15 hlasov
  • ak sa bude často veľa štátov sťažovať na ostatné členské štáty a budú prijaté sankcie zablokovania, zníženia financií – čo sa potom stane s týmito peniazmi – rozdelia si ich „Sťažovatelia“ ?
  • nebude to v konečnom dôsledku nútiť štáty ktoré si budú chcieť zadovážiť financie k neustálemu sťažovaniu, veď keď sankcie ušetria rozpočet – ujde sa im viacej !

Podrobnosti :

Čo skrýva v podrobnostiach Osobitné zasadnutie Európskej Rady ?

Istanbulský dohovor a Poľsko
je témou súčasnou a spojenou s predchádzajúcim popisom možných finančných sankcií v rámci nepochopiteľnej ľahostajnosti predstaviteľov V4 na Osobitnom zasadnutí.

Po ukončení zmluvy o právach žien bude Poľsko čeliť „dôsledkom“: povedal predstaviteľ vlády Francúzska

PARIS (Reuters) – Poľsko by čelilo možným finančným dôsledkom, ak by sa vymanilo z európskej zmluvy o predchádzaní násiliu páchanom na ženách.

Začiatkom tohto mesiaca poľský minister spravodlivosti, ktorý v rámci vládnej koalície predstavuje menšiu pravicovú stranu, uviedol, že požiada o kroky na začatie procesu odstúpenia od zmluvy, známej ako Istanbulský dohovor.

Francúz Clément Beaune uviedol, že Poľsko by mohlo byť „zasiahnuté do peňaženky“ vďaka

 

novým mechanizmom v rozpočte EÚ,

ak by odstúpilo od  zmluvy.

 

„Ak sa tak stane, budú to mať následky,“

 

povedal Beaune pre rozhlasovú stanicu France Inter.

 

Zdroj informácie : Reuters

https://www.reuters.com/article/us-poland-france-idUSKCN24U0WB

 

Kto to je ten pán Beaune ?

Clement Beaune
@CBeaune
Štátny tajomník pre európske záležitosti
Zdroj: Twitter
Pán štátny tajomník pre európske záležitosti Francúzka
pochopil presne, možno bol aj tvorcom, nový mechanizmus v rozpočte EÚ. Závery Osobitného zasadnutia ešte musí schváliť Európsky parlament. Ten má veľké výhrady k uvedenému textu :
https://miroslavjurco.blog.pravda.sk/2020/07/23/europsky-parlament-zhadzuje-dlhodoby-rozpocet-schvaleny-radou-zo-stola-bez-zmeny-ho-nepodpori/
V Európskom parlamente po zapracovaní zmien, čo zrejme značne pritvrdí podmienky pre rozdeľovanie a hlavne sankcionovanie neposlušných členov EÚ.
Záver,
neviem čo, či zákulisné rokovania, únava, odklon od doterajšej politiky, hádzanie miliárd v rozpočtoch zapríčinilo veľkú stratu politickej sily zoskupenia V4 – schvaľovanie záverov Rady – jednohlasne.
Čo bude nasledovať po Istanbule verzus Poľsko, predpokladám že migrácia a prerozdeľovanie migrantov. Všimli ste si že EÚ práve spúšťa širokú diskusiu o začleňovaní migrantov v členských štátoch. Potom sa stále nájdu vhodné témy na sankcionovanie, hlave ak sa zablokované financie rozdelia medzi tých správnych členov !
Pravidelné odvody do rozpočtu EÚ, pravidelné splácanie pôžičiek EÚ – to áno.
Európske fondy, granty, pôžičky – len pre poslušných, veď ako inak !
Je to náhoda, alebo presne stanovený scenár ?

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

30.11.2020

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov [...]

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

Kamala Harrisová

Trump pred rokmi prispel Harrisovej na kampaň, čo urobila? Teraz demokratka vyzbierala závratnú sumu

24.07.2024 10:35

Biden sa stiahol z boja o Biely dom, následne vyjadril podporu Harrisovej, Trumpov volebný tím následne spustil na viceprezidentku útok.

vodná nádrž Bukovec

Vo vodnej nádrži Bukovec našli telo muža nezvestného od pondelka

24.07.2024 10:32

Bližšie okolnosti, za akých došlo k tragickej udalosti, a či pri nej asistoval alkohol sú predmetom vyšetrovania.

tbilisi, police, gruzínsko

Gruzínska tajná služba vyšetruje sprisahanie s cieľom zabiť lídra vládnej strany

24.07.2024 10:01

Bývalí vysokí gruzínski funkcionári sú podozriví z prípravy vraždy expremiéra a zakladateľa vládnucej strany Gruzínsky sen Ivanišviliho.

Islamské centrum

Veľká razia v Hamburgu, polícia obsadila Islamské centrum. Nemecká vláda jeho činnosť zakázala

24.07.2024 10:00

Nemecká civilná kontrarozviedka označuje organizáciu za extrémistickú a riadenú Iránom. Jej členovia v minulosti velebili činy teroristov.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 116477x
Priemerná čítanosť článkov: 2330x

Autor blogu