Založ si blog

Komisár Európskej komisie Paolo Gentiloni : „Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok“.

Pán komisár Gentiloni

napísal článok pre Financial Times. Vybral som niektoré jeho myšlienky.

Lídri 27 členských štátov a inštitúcií EÚ sa tento týždeň v Bruseli zídu, aby rokovali o pláne obnovy, ktorý navrhla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Nemôžeme si dovoliť zlyhanie ani oneskorenie. Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok. Táto výzva však predstavuje príležitosť: prechod na udržateľnejší a spravodlivejší model rastu. Kríza a jej požiadavky na verejné financie zvyšujú význam európskej reformy daní ako kedykoľvek predtým.

Otázka je len jedna, ale zásadná – kto to bude robiť ?? Postačí na to niekoľko desiatok pracovníkov     OLAF-u, 30 poslancov podvýboru pre boj s daňovými podvodmi Európskeho parlamentu ? Asi sotva. Upratať sa musí na začiatok v Európskom parlamente, Komisii, Rade – ale poriadne. Ich (ne) spolupráca v oblasti boja proti daňovým podvodom a daňovým rajom je úplne na bode mrazu. Prečítajte si : https://miroslavjurco.blog.pravda.sk/2019/07/16/panamske-papiere-zapadnute-prachom-aj-napriec-usiliu-vysetrovacieho-vyboru-ep-tax2/

Všeobecný súd EÚ v stredu rozhodne o námietke spoločnosti Apple a Írska proti rozhodnutiu komisie z roku 2016 , podľa ktorého spoločnosť získala neoprávnené daňové výhody až do výšky 13 miliárd EUR. Nech je zistenie akékoľvek, je jasné, že agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom

„Agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom“ potvrdil to aj rozsudok Všeobecného súdu EÚ ktorý žalobu na spoločnosť Apple zamietol. To znamená len dve možnosti :

  • zámerne nemáme v EÚ dobré zákony
  • nemáme dobré súdy

Pre nás daňových poplatníkov to znamená – že tých 13 miliárd EUR naďalej poputuje do USA – tam sa pravdepodobne zaplatia dane, no a my musíme nazbierať o 13 miliárd daní doma viacej. Keby to bolo len týchto posledných 13 miliárd – to by sme si mohli gratulovať !

Narúšajú rovnaké podmienky, na ktorých je postavený náš jednotný trh. Zatiaľ čo niektoré krajiny podnikli kroky správnym smerom, musíme byť pripravení aktivovať všetky existujúce politické páky na ochranu nášho jednotného trhu. To zahŕňa preskúmanie toho, ako v plnej miere využiť ustanovenia zmluvy EÚ, ktoré umožňujú, aby sa návrhy na zdaňovanie neprijímali jednomyseľne, ale kvalifikovanou väčšinou, po dohode s Európskym parlamentom.

Všetko treba využiť na posilnenie moci v centrálach  EÚ. Ako pri rozdieloch medzi severom a juhom, západom a východom EÚ nastoliť hlasovanie kvalifikovanou väčšinou – cez Lisabonskú zmluvu. S tým by ale nesúhlasilo veľa členských štátov, možno by to bola labutia pieseň pre EÚ.

Navrhujeme automatickú výmenu informácií medzi daňovými správami EÚ o príjmoch, ktoré dosiahli predajcovia na digitálnych platformách. Tieto informácie pomôžu daňovým správam overiť, či tí, ktorí zarábajú peniaze prostredníctvom digitálnych platforiem, platia primeraný podiel daní.

Pozrite sa, výmena informácii bude niekedy, akosi, kdesi, kam. Colná únia je Colným kódexom úplne zjednotená, rovnaké tarify cla, rovnaké tlačivá deklarácii, rovnaké číselníky – výsledok : podľa Európskeho dvora audítorov bude funkčná databáza dovozu tovaru o štátov mimo EÚ funkčná v roku 2025. Aj to bude závisieť od politickej vôly, finančných zdrojov, ja ešte dodávam: od čiernej ekonomiky – či im to povolí ! Asi sotva, lebo tak by sa ľahko zistilo : kto, čo, ako, kedy, v akom množstve, odkiaľ a za aké ceny dováža. To by bol pre čiernu ekonomiku – čierny deň.

Európa je naďalej odhodlaná úspešne pracovať na úsilí OECD o nájdenie globálneho riešenia daňových problémov vyplývajúcich z digitalizácie. Dúfam, že nedávny krok USA zameraný na brzdenie týchto rozhovorov bude dočasnou prekážkou. Chceme, aby globálne riešenie prinieslo zdaňovanie spoločností do 21. storočia. Ak sa to však tento rok ukáže ako nemožné, predložíme nový návrh EÚ. Medzitým je komisia v kontakte s krajinami EÚ, ktoré čelia hrozbe amerických sankcií, pretože sa posunuli vpred s vlastnými daňami z digitálnych služieb. Ak to bude potrebné, budeme reagovať ako jeden. A napokon, Európa musí použiť dane, aby splnila svoje ciele v oblasti klímy.

Záver,

dúfajme že všetky dane nebudeme platiť len my – obyvatelia EÚ!

Zdroj informácie: https://www.ft.com/content/92081b99-86a1-4c8f-b10a-39939b40bc09?desktop=true&segmentId=7c8f09b9-9b61-4fbb-9430-9208a9e233c8

Nad sumou 11, 246 bilióna EUR chce OLAF dozerať – PREVENCIOU

13.08.2020

OLAF Press Office @OLAFPress More money = more fraud? NOT! Let’s start from prevention, our Director Ernesto Bianchi told Euronews. The European Anti-Fraud Office is here https://euronews.com/2020/07/28/eu-covid-19-rescue-package-what-safeguards-are-in-place-against-corruption… Preložené z jazyka angličtina spoločnosťou #EUbudget Viac peňazí = viac podvodov? Nie! Začnime prevenciou, [...]

Spravodlivé zdaňovanie, dobrovolné platenie daní sú také slovné spojenia ako – skoro tehotná !

06.08.2020

Strach a zlosť pocítili všetky frakcie – politické zoskupenia, Európskeho parlamentu. Kedy to bolo ? Vtedy, keď si prečítali závery Rady Európy z Osobitného zasadnutia k rozpočtu na roky 2021-27 a plánu obnovy po víruse. Zistili, že všetky lobistické skupiny, sponzori, mecenáši – jednoducho tí čo im pomohli získať hlasy voličov, budú nespokojní. Všetky tie [...]

Istanbulský dohovor, alebo čo robili páni zástupcovia V4 na Osobitnom zasadnutí Rady Európy ? ?

30.07.2020

Nechcel som byť prorokom, ale ani som len netušil, ako rýchlo sa môj komentár spojený s analýzou výhľadu do budúcnosti – rýchlo potvrdí ! Ja viem, že monotematické zameranie mojich článkov na colnú úniu, hlavne jej nefunkčnosť v kontrolnej činnosti, následne obrovské úniky – je ťažké čítanie. Už mnohokrát som dostal otázku : či som sa nepomýlil v [...]

vykolajenie nepouzivat!

V Česku sa vykoľajili vagóny a narazili do auta. Zničili aj železničnú budovu

14.08.2020 13:26

Vodič vozidla utrpel ľahké zranenie. České železnice sa počas leta stali dejiskom viacerých incidentov.

pellegrini

Pellegrini o Kyselicovi: OĽaNO sa rozvráti samo, netreba na to agenta

14.08.2020 13:14

Na rozvrátenie hnutia OĽaNO netreba agenta, tvrdí Pellegrini. Podľa neho si premiér Matovič "z fleku vymyslí teóriu" priamo počas tlačovky.

učiteľ, škola, trieda, žiak

NKÚ kritizuje štát, že do škôl dával učebnice, ktoré sa nepáčia učiteľom

14.08.2020 12:40

NKÚ považuje skutočnosť, že štát dlhé roky distribuoval negatívne hodnotené učebnice za závažné zistenie s celospoločenským dopadom.

Hlas pellegrini strana podpisy

Vyzbierali vyše 94-tisíc podpisov. Hlas požiada o registráciu strany

14.08.2020 12:17

Vznikajúca strana Hlas vyzbierala podľa jej zakladateľa Petra Pellegriniho pravdepodobne najväčší počet podpisov v histórii SR.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si hi vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 53687x
Priemerná čítanosť článkov: 1377x

Autor blogu