Založ si blog

Komisár Európskej komisie Paolo Gentiloni : „Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok“.

Pán komisár Gentiloni

napísal článok pre Financial Times. Vybral som niektoré jeho myšlienky.

Lídri 27 členských štátov a inštitúcií EÚ sa tento týždeň v Bruseli zídu, aby rokovali o pláne obnovy, ktorý navrhla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Nemôžeme si dovoliť zlyhanie ani oneskorenie. Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok. Táto výzva však predstavuje príležitosť: prechod na udržateľnejší a spravodlivejší model rastu. Kríza a jej požiadavky na verejné financie zvyšujú význam európskej reformy daní ako kedykoľvek predtým.

Otázka je len jedna, ale zásadná – kto to bude robiť ?? Postačí na to niekoľko desiatok pracovníkov     OLAF-u, 30 poslancov podvýboru pre boj s daňovými podvodmi Európskeho parlamentu ? Asi sotva. Upratať sa musí na začiatok v Európskom parlamente, Komisii, Rade – ale poriadne. Ich (ne) spolupráca v oblasti boja proti daňovým podvodom a daňovým rajom je úplne na bode mrazu. Prečítajte si : https://miroslavjurco.blog.pravda.sk/2019/07/16/panamske-papiere-zapadnute-prachom-aj-napriec-usiliu-vysetrovacieho-vyboru-ep-tax2/

Všeobecný súd EÚ v stredu rozhodne o námietke spoločnosti Apple a Írska proti rozhodnutiu komisie z roku 2016 , podľa ktorého spoločnosť získala neoprávnené daňové výhody až do výšky 13 miliárd EUR. Nech je zistenie akékoľvek, je jasné, že agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom

„Agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom“ potvrdil to aj rozsudok Všeobecného súdu EÚ ktorý žalobu na spoločnosť Apple zamietol. To znamená len dve možnosti :

  • zámerne nemáme v EÚ dobré zákony
  • nemáme dobré súdy

Pre nás daňových poplatníkov to znamená – že tých 13 miliárd EUR naďalej poputuje do USA – tam sa pravdepodobne zaplatia dane, no a my musíme nazbierať o 13 miliárd daní doma viacej. Keby to bolo len týchto posledných 13 miliárd – to by sme si mohli gratulovať !

Narúšajú rovnaké podmienky, na ktorých je postavený náš jednotný trh. Zatiaľ čo niektoré krajiny podnikli kroky správnym smerom, musíme byť pripravení aktivovať všetky existujúce politické páky na ochranu nášho jednotného trhu. To zahŕňa preskúmanie toho, ako v plnej miere využiť ustanovenia zmluvy EÚ, ktoré umožňujú, aby sa návrhy na zdaňovanie neprijímali jednomyseľne, ale kvalifikovanou väčšinou, po dohode s Európskym parlamentom.

Všetko treba využiť na posilnenie moci v centrálach  EÚ. Ako pri rozdieloch medzi severom a juhom, západom a východom EÚ nastoliť hlasovanie kvalifikovanou väčšinou – cez Lisabonskú zmluvu. S tým by ale nesúhlasilo veľa členských štátov, možno by to bola labutia pieseň pre EÚ.

Navrhujeme automatickú výmenu informácií medzi daňovými správami EÚ o príjmoch, ktoré dosiahli predajcovia na digitálnych platformách. Tieto informácie pomôžu daňovým správam overiť, či tí, ktorí zarábajú peniaze prostredníctvom digitálnych platforiem, platia primeraný podiel daní.

Pozrite sa, výmena informácii bude niekedy, akosi, kdesi, kam. Colná únia je Colným kódexom úplne zjednotená, rovnaké tarify cla, rovnaké tlačivá deklarácii, rovnaké číselníky – výsledok : podľa Európskeho dvora audítorov bude funkčná databáza dovozu tovaru o štátov mimo EÚ funkčná v roku 2025. Aj to bude závisieť od politickej vôly, finančných zdrojov, ja ešte dodávam: od čiernej ekonomiky – či im to povolí ! Asi sotva, lebo tak by sa ľahko zistilo : kto, čo, ako, kedy, v akom množstve, odkiaľ a za aké ceny dováža. To by bol pre čiernu ekonomiku – čierny deň.

Európa je naďalej odhodlaná úspešne pracovať na úsilí OECD o nájdenie globálneho riešenia daňových problémov vyplývajúcich z digitalizácie. Dúfam, že nedávny krok USA zameraný na brzdenie týchto rozhovorov bude dočasnou prekážkou. Chceme, aby globálne riešenie prinieslo zdaňovanie spoločností do 21. storočia. Ak sa to však tento rok ukáže ako nemožné, predložíme nový návrh EÚ. Medzitým je komisia v kontakte s krajinami EÚ, ktoré čelia hrozbe amerických sankcií, pretože sa posunuli vpred s vlastnými daňami z digitálnych služieb. Ak to bude potrebné, budeme reagovať ako jeden. A napokon, Európa musí použiť dane, aby splnila svoje ciele v oblasti klímy.

Záver,

dúfajme že všetky dane nebudeme platiť len my – obyvatelia EÚ!

Zdroj informácie: https://www.ft.com/content/92081b99-86a1-4c8f-b10a-39939b40bc09?desktop=true&segmentId=7c8f09b9-9b61-4fbb-9430-9208a9e233c8

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

30.11.2020

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov [...]

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

mekka

Počet obetí púte do Mekky presiahol tisíc, teploty atakovali 52 stupňov

20.06.2024 13:48

Najviac pútnikov, ktorí zomreli, pochádzalo z Egypta.

Praha / Policie /

Vrah z Karlovej univerzity sa len tesne minul s hliadkou, polícia o jeho zámere nevedela

20.06.2024 13:38

Policajný prezident Martin Vondrášek pripustil chyby napríklad v komunikácii s vedením fakulty.

Británia aktivisti lietadlo

Britskí aktivisti posprejovali súkromné ​​lietadlá na letisku Stansted

20.06.2024 13:07

Na letisku údajne parkovalo luxusné lietadlo americkej speváčky Taylor Swiftovej.

Macron

Polovica Francúzov považuje rozpustenie parlamentu po eurovoľbách za odôvodnené

20.06.2024 12:35

Z prieskumu tiež vyplýva, že až 68 percent respondentov sa obáva, že víťazstvo krajnej pravice vo voľbách bude mať vo Francúzsku za následok nárast násilia.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 115097x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu