Pán komisár Gentiloni
napísal článok pre Financial Times. Vybral som niektoré jeho myšlienky.
Lídri 27 členských štátov a inštitúcií EÚ sa tento týždeň v Bruseli zídu, aby rokovali o pláne obnovy, ktorý navrhla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Nemôžeme si dovoliť zlyhanie ani oneskorenie. Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok. Táto výzva však predstavuje príležitosť: prechod na udržateľnejší a spravodlivejší model rastu. Kríza a jej požiadavky na verejné financie zvyšujú význam európskej reformy daní ako kedykoľvek predtým.
Otázka je len jedna, ale zásadná – kto to bude robiť ?? Postačí na to niekoľko desiatok pracovníkov OLAF-u, 30 poslancov podvýboru pre boj s daňovými podvodmi Európskeho parlamentu ? Asi sotva. Upratať sa musí na začiatok v Európskom parlamente, Komisii, Rade – ale poriadne. Ich (ne) spolupráca v oblasti boja proti daňovým podvodom a daňovým rajom je úplne na bode mrazu. Prečítajte si : https://miroslavjurco.blog.pravda.sk/2019/07/16/panamske-papiere-zapadnute-prachom-aj-napriec-usiliu-vysetrovacieho-vyboru-ep-tax2/
Všeobecný súd EÚ v stredu rozhodne o námietke spoločnosti Apple a Írska proti rozhodnutiu komisie z roku 2016 , podľa ktorého spoločnosť získala neoprávnené daňové výhody až do výšky 13 miliárd EUR. Nech je zistenie akékoľvek, je jasné, že agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom
„Agresívne daňové plánovanie bolo a stále je v EÚ významným problémom“ potvrdil to aj rozsudok Všeobecného súdu EÚ ktorý žalobu na spoločnosť Apple zamietol. To znamená len dve možnosti :
- zámerne nemáme v EÚ dobré zákony
- nemáme dobré súdy
Pre nás daňových poplatníkov to znamená – že tých 13 miliárd EUR naďalej poputuje do USA – tam sa pravdepodobne zaplatia dane, no a my musíme nazbierať o 13 miliárd daní doma viacej. Keby to bolo len týchto posledných 13 miliárd – to by sme si mohli gratulovať !
Narúšajú rovnaké podmienky, na ktorých je postavený náš jednotný trh. Zatiaľ čo niektoré krajiny podnikli kroky správnym smerom, musíme byť pripravení aktivovať všetky existujúce politické páky na ochranu nášho jednotného trhu. To zahŕňa preskúmanie toho, ako v plnej miere využiť ustanovenia zmluvy EÚ, ktoré umožňujú, aby sa návrhy na zdaňovanie neprijímali jednomyseľne, ale kvalifikovanou väčšinou, po dohode s Európskym parlamentom.
Všetko treba využiť na posilnenie moci v centrálach EÚ. Ako pri rozdieloch medzi severom a juhom, západom a východom EÚ nastoliť hlasovanie kvalifikovanou väčšinou – cez Lisabonskú zmluvu. S tým by ale nesúhlasilo veľa členských štátov, možno by to bola labutia pieseň pre EÚ.
Navrhujeme automatickú výmenu informácií medzi daňovými správami EÚ o príjmoch, ktoré dosiahli predajcovia na digitálnych platformách. Tieto informácie pomôžu daňovým správam overiť, či tí, ktorí zarábajú peniaze prostredníctvom digitálnych platforiem, platia primeraný podiel daní.
Pozrite sa, výmena informácii bude niekedy, akosi, kdesi, kam. Colná únia je Colným kódexom úplne zjednotená, rovnaké tarify cla, rovnaké tlačivá deklarácii, rovnaké číselníky – výsledok : podľa Európskeho dvora audítorov bude funkčná databáza dovozu tovaru o štátov mimo EÚ funkčná v roku 2025. Aj to bude závisieť od politickej vôly, finančných zdrojov, ja ešte dodávam: od čiernej ekonomiky – či im to povolí ! Asi sotva, lebo tak by sa ľahko zistilo : kto, čo, ako, kedy, v akom množstve, odkiaľ a za aké ceny dováža. To by bol pre čiernu ekonomiku – čierny deň.
Európa je naďalej odhodlaná úspešne pracovať na úsilí OECD o nájdenie globálneho riešenia daňových problémov vyplývajúcich z digitalizácie. Dúfam, že nedávny krok USA zameraný na brzdenie týchto rozhovorov bude dočasnou prekážkou. Chceme, aby globálne riešenie prinieslo zdaňovanie spoločností do 21. storočia. Ak sa to však tento rok ukáže ako nemožné, predložíme nový návrh EÚ. Medzitým je komisia v kontakte s krajinami EÚ, ktoré čelia hrozbe amerických sankcií, pretože sa posunuli vpred s vlastnými daňami z digitálnych služieb. Ak to bude potrebné, budeme reagovať ako jeden. A napokon, Európa musí použiť dane, aby splnila svoje ciele v oblasti klímy.
Záver,
dúfajme že všetky dane nebudeme platiť len my – obyvatelia EÚ!
Zdroj informácie: https://www.ft.com/content/92081b99-86a1-4c8f-b10a-39939b40bc09?desktop=true&segmentId=7c8f09b9-9b61-4fbb-9430-9208a9e233c8
Ďakujem pekne za komentár. ...
Ďakujem pekne za komentár, keby EÚ zostala ...
Píšete výborné blogy, pán Jurčo! Len mám ...
++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty