Založ si blog

Ako reagujú niektorí euro-poslanci na návrh obnovy európskeho hospodárstva po korona kríze

Miriam LEXMANN (EPP)

Dôležité je, že Fond obnovy bude financovaný nad rámec rozpočtu a neovplyvní existujúce programy a politiky EÚ. 

Áno, potreba napĺňať existujúce programy je zrejmá. Ak sa ale tieto pripravovali v tom duchu, že rozpočet EÚ musí byť vyrovnaný, tak vlastne celý tento balík je mimo možnosti príjmovej časti rozpočtu. Jednoducho sa musia nájsť nové zdroje, ktoré budú uvedenú kopu financií splácať. To znamená, že zvýšenie sadzieb a zavádzanie nových daní plánovaných Komisiou v roku 2018 nebudú stačiť.

Musíme však hovoriť aj o účele využitia týchto peňazí, a čo najpresnejšie odhadnúť našu absorpčnú kapacitu. Som za tzv. hybridný systém: kde treba rýchlu pomoc – granty, kde jestvuje ekonomická sila – pôžičky. 

Absorpčnú kapacitu na Slovensku určuje len možnosť administratívy a pripravenosti príjemcov. Či sa bude správne vedieť určiť hranica medzi grantom a pôžičkou – to už nie som si až tak istý. Všade tam, kde rozhoduje človek o veľkých sumách – bude aj veľký tlak na korupciu a následné zneužívanie uvedených financií.

Vítam tému nových zdrojov do rozpočtu, pri ich realizácií však musí byť plne rešpektovaný princíp subsidiarity. Keďže pôžičku bude splácať dnešná mladá generácia, priblížme sa im v tematickej oblasti zdrojov, kam určite patrí ekológia – daň za plasty, clo na ekologicky nešetrne vyrábaný tovar a digitálne technológie – spoločná daň pre veľké digitálne spoločnosti. 

Mladej generácií, ktorá bude dlho uvedené pôžičky splácať, nepomôžu ani nové dane. Viete prečo ? Členské štáty už dnes nevedia efektívne vyberať clá a dane ! Kde je potom istota, že nové dane sa budú vedieť vyberať lepšie ?? V globálno – liberálnom ekonomickom ponímaní sa kontrolná činnosť dodržiavania zákonných postupov nepreferuje. Do dobrovoľného platenia daní sme ešte nedorástli – tak kde sa zoberú financie ??

Ruka v ruke s tým však musí ísť vyriešenie daňových únikov a daňových rajov, kadiaľ utekajú z rozpočtu Únie milióny eur.

Takto otvorene povedať pravdu o únikoch – nie je v priestore EÚ úplne samozrejmá vec. Len by som chcel pripomenúť pani poslankyni – z rozpočtu unikajú stovky miliárd eur, nie milióny.

 

V roku 2019 uniklo do čiernej ekonomiky len pri dovoze tovaru z tretích krajín, následného predaja najmenej:

851 000 000 000 EUR v rámci EÚ. To znamená, že ak by za posledné obdobie 3,5 roka nič neuniklo len z dovozov do čiernej ekonomiky – nemuseli sme si brať pôžičky, nemuseli sme zadĺžiť nasledujúce generácie !

8 510 000 000 EUR je podiel únikov na Slovensku, keď prepočítam úniky na obyvateľa EÚ.

 

Niekedy už mám ten pocit, ako keby všetky tie pôžičky, granty – boli spustené na záchranu nefungujúcej, celo-svetovej globálnej ekonomiky. Otázka potom je :

  • kto má volné také ohromné finančné zdroje ?
  • nie sú to tie čo nám za posledné roky unikli ?
  • nebude to veľká práčka špinavých peňazí ktoré nám unikli z ekonomiky, nebudeme si požičiavať vlastné uniknuté financie a ešte sa tváriť aké je to výhodné ?

Záver

pravdepodobne až čas rozrieši moje otázky ktoré som tu položil. Istota je len jedna – pripravme sa platiť dane, aby zas malo čo unikať do čiernej ekonomiky a daňových rajov !?

 

Zdroj informácií : TU

 

Európsky dvor audítorov – Financovanie obnovy v rámci iniciatívy REACT-EU: napätie medzi rýchlou podporou a optimálnym využitím prostriedkov

15.07.2020

Európsky dvor audítorov tiež poukazuje na obrovské riziká – paradoxne pri nalievaní veľkých balíkov financií do členských štátov EÚ. ……. Európsky dvor audítorov (EDA) v novom stanovisku uverejnenom dnes poukazuje na napätie medzi účelom návrhu poskytnúť dodatočné financovanie najrýchlejšie, ako je to možné, a cieľom sprístupniť ho tam, kde je [...]

„Rýchle dosiahnutie dohody o ambicióznom európskom balíku na oživenie je najvyššou prioritou EÚ v nasledujúcich týždňoch. “

09.07.2020

In today's meeting with @EP_President, @eucopresident, Chancellor Merkel, we stressed the importance of reaching an agreement on an ambitious #EUbudget & #NextGenerationEU recovery package during next EUCO. It's the EU's highest priority for the next weeks https://t.co/Xfx3IhLWvM pic.twitter.com/Z6QLlUYouq — Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 8, 2020 [...]

Čo nás čaká do konca roka 2020?

29.06.2020

Odporúčanie Rady ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2020 Aj vy ste si to všimli, ako čarovný prútik zvaný vírus porazil colnú, daňovú, hospodársku, korupčnú kriminálnu scénu ? Samozrejme okrem zlatých tehličiek, diplomových prác, silného politického boja. Volebné [...]

Testovanie / Covid-19 / Koronavírus /

Testy v utorok odhalili 19 infikovaných koronavírusom

15.07.2020 09:35, aktualizované: 09:50

Laboratóriá za uplynulý deň urobili 2 205 testov.

bojko borisov bulharsko

Bulharsko zažíva svoj súboj Mečiar - Kováč

15.07.2020 09:21

Bulharsko prežíva vojnu medzi ústavnými činiteľmi, ktorá pripomína súboj medzi niekdajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom.

zábrany na Cyklomoste slobody

Cyklomost 'Chucka Norrisa' prežil jazdu kamiónu, opäť ho otvorili

15.07.2020 09:10, aktualizované: 09:52

Šéf Bratislavského kraja Juraj Droba informoval o výsledkoch testov Cyklomostu Slobody, cez ktorý prešiel kamión.

Šimák Zámok Pezinok

Kde si dá rakúsky prezident kávu s Čaputovou? Vírus ich už nezastaví

15.07.2020 08:00

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretne s rakúskym prezidentom Van der Bellenom. Stretnutie malo byť už skôr, ale prezidentka sa ocitla v karanténe.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si hi vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 41259x
Priemerná čítanosť článkov: 1375x

Autor blogu