Založ si blog

Komisia na konci volebného obdobia a colná únia

Zdroj : EK 

 

 

z

sa zúčastňuje na prvej konferencii WCO o komunikačných aspektoch colných orgánov a diskutuje o výzvach, ktorým čelí pri internej aj externej komunikácii.

Takýto obyčajný, verejnosti nič nehovoriaci Twitt som objavil na mojom konte, lebo sledujem EU_Taxud. Čo všetko som si predstavil po jeho prečítaní ?

Svetová colná organizácia rozoberať komunikačné aspekty colných správ, keďže je to prvá konferencia – komunikácia doteraz nebola potrebná ? Asi nie, lebo nebolo o čom komunikovať.

Zanechajme svet – skúsme sa pozrieť len na Európsku úniu. Pán generálny riaditeľ určite bude prezentovať internú komunikáciu colných správ členských štátov. Neviem ale čo bude prezentovať ako úspech. 28 národných colných správ a vyše 120 000 príslušníkov majú síce jeden Colný kódex, jednotné číselníky, jeden spoločný colný priestor bez vnútorných hraníc a to je tak všetko. Spolupráca založená na osobných vzťahoch môže prinášať určité odhalenia, oficiálna spolupráca a komunikácia je úplne v troskách. Pozrite si záver podpísania Charty o boji proti colným podvodom, kde jediná zhoda je – dohodli sa, že raz sa dohodnú.

Národné vlády každý rok tvoria príjmovú časť rozpočtu svojho štátu. Už v tomto pláne stanovujú sumu ktorú má colná správa odviesť do rozpočtu. Už v minulom režime bolo plnenie plánu prvoradou úlohou, ktorej sa všetko ostatné podriaďovalo, najlepšie bolo splniť plán na 102,3 %. Všetci boli spokojní, veselí a odmenení. Dnes sa to požaduje znova, len nechcú pochopiť jeden základný fakt : ak dane sa vyberajú prevažne v sídle subjektu, tak clo sa môže vybrať na 2 400 pobočkách EÚ. Ako pritiahnuť dovozcov vyclievať k nám ?? Clá su všade sadzby rovnaké, služby podobné – jedine sa môžeme odlišovať kontrolnou činnosťou. Nebudeme nič kontrolovať, ešte to aj bude v trende liberálno – globálnej ekonomiky. V takejto situácii by načo colné správy komunikovali medzi sebou – veď sú konkurenti. Preto aj ministri financií EÚ podpísali tú nezmyselnú Chartu – že raz sa dohodnú – presne podľa plánu predstierania komunikácie.

Clo je príjmom rozpočtu EÚ, ale jednu čiastku si štáty kde sa tovar prepúšťa do voľného obehu ponechávajú za administratívnu náročnosť. Táto suma je približne 5 000 000 000 € ročne. Áno, toto vyradí komunikáciu, plnenie plánu je najdôležitejšie.

Čo to ale spôsobí ?

Výsledok nefunkčnosti Európskeho parlamentu, Komisie, Rady v kontrolnej činnosti – kolaps colnej únie.

  • 5 000 000 000 € – únik pri elektronickom obchode
  • 50 000 000 000 € – únik DPH pri karuselových podvodoch
  • 150 000 000 000 € – únik DPH pri obchode a službách v rámci EÚ
  • 499 000 000 000 € – únik na cle, DPH, spotrebných daniach, dani z príjmu pri dovoze tovaru z krajín mimo EÚ.
  • 137 000 000 000 € – daňová medzera DPH – rozdiel medzi sumou ktorá sa mala vybrať a sumou skutočne vybranou
  • Spolu za rok najmenej 841 000 000 000 €
  • A to je suma najnižšieho odhadu – aká je reálna ???

Na roky 2021-27 EÚ pripravuje do svojho rozpočtu minimálne tieto nové dane :

  • 3 % zo základu všetkých subjektov ktorý platia daň z príjmu
  • 20 % z predaja emisných kvót
  • 0,80 €/kg ne recyklovaného plastového odpadu

Pán generálny riaditeľ, o tomto sa na konferencii WCO radšej nezmieňujte, mohli by nás pokladať za zvláštnych ľudí – a to v lepšom prípade.

Záver

Financie ktoré unikajú do čiernej ekonomiky, daňových rajov, za tie dlhé desaťročia sa nazbierali do obrovských rozmerov. Nikdy nepovolia komunikáciu colných správ – čo keby na niečo prišli, čo by ohrozilo plynulý tok financií. Charta o tom, že raz sa dohodnú je tomu jasný príklad.

Čo ostáva pre nás ?

Je to predsa jednoduché – niekto to musí zaplatiť !

 

Podrobnosti o colnej únii

https://miroslavjurco.blogspot.com/

https://miroslavjurco.blog.pravda.sk

https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk

https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/

https://disqus.com/by/miroslavjurco/

https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber

https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/

Tag: , ,

Nad sumou 11, 246 bilióna EUR chce OLAF dozerať – PREVENCIOU

13.08.2020

OLAF Press Office @OLAFPress More money = more fraud? NOT! Let’s start from prevention, our Director Ernesto Bianchi told Euronews. The European Anti-Fraud Office is here https://euronews.com/2020/07/28/eu-covid-19-rescue-package-what-safeguards-are-in-place-against-corruption… Preložené z jazyka angličtina spoločnosťou #EUbudget Viac peňazí = viac podvodov? Nie! Začnime prevenciou, [...]

Spravodlivé zdaňovanie, dobrovolné platenie daní sú také slovné spojenia ako – skoro tehotná !

06.08.2020

Strach a zlosť pocítili všetky frakcie – politické zoskupenia, Európskeho parlamentu. Kedy to bolo ? Vtedy, keď si prečítali závery Rady Európy z Osobitného zasadnutia k rozpočtu na roky 2021-27 a plánu obnovy po víruse. Zistili, že všetky lobistické skupiny, sponzori, mecenáši – jednoducho tí čo im pomohli získať hlasy voličov, budú nespokojní. Všetky tie [...]

Istanbulský dohovor, alebo čo robili páni zástupcovia V4 na Osobitnom zasadnutí Rady Európy ? ?

30.07.2020

Nechcel som byť prorokom, ale ani som len netušil, ako rýchlo sa môj komentár spojený s analýzou výhľadu do budúcnosti – rýchlo potvrdí ! Ja viem, že monotematické zameranie mojich článkov na colnú úniu, hlavne jej nefunkčnosť v kontrolnej činnosti, následne obrovské úniky – je ťažké čítanie. Už mnohokrát som dostal otázku : či som sa nepomýlil v [...]

policia, odchodo do madarska,

Slovensko-maďarský policajný tím vyriešil dvojnásobnú úkladnú vraždu

14.08.2020 14:53

Obete zastrelili vo februári 2016 v ich byte v Budapešti. Páchatelia telá následne rozštvrtili a zakopali.

vykolajenie nepouzivat!

V Česku sa vykoľajili vagóny a narazili do auta. Zničili aj železničnú budovu

14.08.2020 13:26

Vodič vozidla utrpel ľahké zranenie. České železnice sa počas leta stali dejiskom viacerých incidentov.

pellegrini

Pellegrini o Kyselicovi: OĽaNO sa rozvráti samo, netreba na to agenta

14.08.2020 13:14

Na rozvrátenie hnutia OĽaNO netreba agenta, tvrdí Pellegrini. Podľa neho si premiér Matovič "z fleku vymyslí teóriu" priamo počas tlačovky.

učiteľ, škola, trieda, žiak

NKÚ kritizuje štát, že do škôl dával učebnice, ktoré sa nepáčia učiteľom

14.08.2020 12:40

NKÚ považuje skutočnosť, že štát dlhé roky distribuoval negatívne hodnotené učebnice za závažné zistenie s celospoločenským dopadom.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si hi vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 53688x
Priemerná čítanosť článkov: 1377x

Autor blogu