Založ si blog

Komisia na konci volebného obdobia a colná únia

Zdroj : EK 

 

 

z

sa zúčastňuje na prvej konferencii WCO o komunikačných aspektoch colných orgánov a diskutuje o výzvach, ktorým čelí pri internej aj externej komunikácii.

Takýto obyčajný, verejnosti nič nehovoriaci Twitt som objavil na mojom konte, lebo sledujem EU_Taxud. Čo všetko som si predstavil po jeho prečítaní ?

Svetová colná organizácia rozoberať komunikačné aspekty colných správ, keďže je to prvá konferencia – komunikácia doteraz nebola potrebná ? Asi nie, lebo nebolo o čom komunikovať.

Zanechajme svet – skúsme sa pozrieť len na Európsku úniu. Pán generálny riaditeľ určite bude prezentovať internú komunikáciu colných správ členských štátov. Neviem ale čo bude prezentovať ako úspech. 28 národných colných správ a vyše 120 000 príslušníkov majú síce jeden Colný kódex, jednotné číselníky, jeden spoločný colný priestor bez vnútorných hraníc a to je tak všetko. Spolupráca založená na osobných vzťahoch môže prinášať určité odhalenia, oficiálna spolupráca a komunikácia je úplne v troskách. Pozrite si záver podpísania Charty o boji proti colným podvodom, kde jediná zhoda je – dohodli sa, že raz sa dohodnú.

Národné vlády každý rok tvoria príjmovú časť rozpočtu svojho štátu. Už v tomto pláne stanovujú sumu ktorú má colná správa odviesť do rozpočtu. Už v minulom režime bolo plnenie plánu prvoradou úlohou, ktorej sa všetko ostatné podriaďovalo, najlepšie bolo splniť plán na 102,3 %. Všetci boli spokojní, veselí a odmenení. Dnes sa to požaduje znova, len nechcú pochopiť jeden základný fakt : ak dane sa vyberajú prevažne v sídle subjektu, tak clo sa môže vybrať na 2 400 pobočkách EÚ. Ako pritiahnuť dovozcov vyclievať k nám ?? Clá su všade sadzby rovnaké, služby podobné – jedine sa môžeme odlišovať kontrolnou činnosťou. Nebudeme nič kontrolovať, ešte to aj bude v trende liberálno – globálnej ekonomiky. V takejto situácii by načo colné správy komunikovali medzi sebou – veď sú konkurenti. Preto aj ministri financií EÚ podpísali tú nezmyselnú Chartu – že raz sa dohodnú – presne podľa plánu predstierania komunikácie.

Clo je príjmom rozpočtu EÚ, ale jednu čiastku si štáty kde sa tovar prepúšťa do voľného obehu ponechávajú za administratívnu náročnosť. Táto suma je približne 5 000 000 000 € ročne. Áno, toto vyradí komunikáciu, plnenie plánu je najdôležitejšie.

Čo to ale spôsobí ?

Výsledok nefunkčnosti Európskeho parlamentu, Komisie, Rady v kontrolnej činnosti – kolaps colnej únie.

  • 5 000 000 000 € – únik pri elektronickom obchode
  • 50 000 000 000 € – únik DPH pri karuselových podvodoch
  • 150 000 000 000 € – únik DPH pri obchode a službách v rámci EÚ
  • 499 000 000 000 € – únik na cle, DPH, spotrebných daniach, dani z príjmu pri dovoze tovaru z krajín mimo EÚ.
  • 137 000 000 000 € – daňová medzera DPH – rozdiel medzi sumou ktorá sa mala vybrať a sumou skutočne vybranou
  • Spolu za rok najmenej 841 000 000 000 €
  • A to je suma najnižšieho odhadu – aká je reálna ???

Na roky 2021-27 EÚ pripravuje do svojho rozpočtu minimálne tieto nové dane :

  • 3 % zo základu všetkých subjektov ktorý platia daň z príjmu
  • 20 % z predaja emisných kvót
  • 0,80 €/kg ne recyklovaného plastového odpadu

Pán generálny riaditeľ, o tomto sa na konferencii WCO radšej nezmieňujte, mohli by nás pokladať za zvláštnych ľudí – a to v lepšom prípade.

Záver

Financie ktoré unikajú do čiernej ekonomiky, daňových rajov, za tie dlhé desaťročia sa nazbierali do obrovských rozmerov. Nikdy nepovolia komunikáciu colných správ – čo keby na niečo prišli, čo by ohrozilo plynulý tok financií. Charta o tom, že raz sa dohodnú je tomu jasný príklad.

Čo ostáva pre nás ?

Je to predsa jednoduché – niekto to musí zaplatiť !

 

Podrobnosti o colnej únii

https://miroslavjurco.blogspot.com/

https://miroslavjurco.blog.pravda.sk

https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk

https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/

https://disqus.com/by/miroslavjurco/

https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber

https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/

Tag: , ,

Európska komisia – Európsky úrad pre boj proti podvodom – OLAF

17.09.2019

Zdroj : Tlačová správa 7/2019 TLAČOVÁ SPRÁVA č. 05/2018 - EK OLAF V prvom rade by som chcel uviesť : vážim si každú poctivú prácu. S uvedeným úradom som viacnásobne komunikoval, tak každú viac »

Slovensko má 1 791 000 000 € „daňovú medzeru“ na DPH – preblesklo v mediálnom priestore

09.09.2019

Zdroj údajov : Európska komisia Čo je medzera v DPH? Členské štáty v Európskej únii strácajú miliardy EUR z príjmov z dane z pridanej hodnoty (DPH) z dôvodu daňových podvodov a neadekvátnych viac »

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku – zverejnilo príbeh.

16.08.2019

Európska komisia , jej zastúpenie na Slovensku zverejnili pod názvom „Nekalá hospodárska súťaž by dostala naše malé mesto na pokraj hospodárskej krízy.“ tento príbeh. Zdroj : EK Príbeh: viac »

Mick Mulvaney

Trump pozastavil Ukrajine pomoc z politických dôvodov

17.10.2019 23:14

Priznal to úradujúci vedúci kancelárie Bieleho domu Mick Mulvaney, pričom tých, ktorých takýto Trumpov krok znepokojuje odkázal: "Preneste sa nad to."

Kuba Balet Alicia Alonsová Úmrtie

Vo veku 98 rokov zomrela legendárna kubánska baletka Alicia Alonsová

17.10.2019 22:00

Alonsová bola jedinou latinskoamerickou tanečnicou, ktorá dostala honorárny titul "prima ballerina assoluta" - ojedinelé ocenenie udeľované najvýznačnejším baletkám svojej generácie.

Trump / G-7 Summit /

Nasledujúci summit G7 sa bude konať v Trumpovom golfovom klube

17.10.2019 21:28

"Sme absolútne presvedčení, že toto je pre summit najlepšie miesto," vyhlásil úradujúci vedúci kancelárie Bieleho domu Mick Mulvaney na tlačovej konferencii.

Euro, peniaze, meter, kríza

Štát dupne na banky

17.10.2019 21:00

Koaličná rada finančným domom škrtla zisky o približne 130 miliónov eur za rok. Špeciálny bankový odvod bude vo výške 0,2 percenta.

miroslavjurco

Bez colnej kontroly zahraničného obchodu - úniky sa musia nahradiť zvýšením sadzieb a zavedením nových daní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 11992x
Priemerná čítanosť článkov: 999x

Autor blogu

Kategórie