Založ si blog

2, 17 roka, alebo okolo 26 mesiacov

BRATISLAVA / Slovenská ekonomika sa v tomto roku prepadne takmer o 10 percent, čo bude historicky najväčší pokles. Zároveň ubudnú desaťtisíce pracovných miest. Vyplýva to z aktuálnej prognózy ministerstva financií. Ak by však korona opäť udrela v plnej sile, môže to byť ešte horšie.

Situácia nie je dobrá, čísla nie sú dobré.  “Z trhu práve ubudne 76-tisíc pracovných miest. ľudia prídu najmä o prácu vo vybraných sektoroch služieb, či už turizmus, stravovacie služby, maloobchod, či doprava, ale aj v priemysle a v stavebníctve,” vyjadril sa Eduard Heger, minister financií.

Keby to bola

len naša ekonomika – nebol by to taký veľký problém. Dalo by sa to zvládnuť. On je ten problém trochu iný : globálna ekonomika sa dostala do stavu absolútneho prehriatia a padá do krízy veľkých rozmerov.

Bolo by na čase prestať sa vyhovárať na korona krízu,

celú vinu hádzať na akýsi vírus. Pozrite sa ako sa darilo najsilnejšej ekonomike – Nemecku v máji 2019. Priemyselná produkcia bola – 3,9 % – kto a kde vtedy počul o záhadnom víruse ?? Pomenujme čo sa vlastne deje – koncentrácia kapitálu, stále zvyšovanie výroby, neschopnosť kúpi výrobkov a služieb z dôvodu nedostatku financií.

 

 

 

Z ministerstva financií odišla aj jedna dobrá správa. Európska komisia schválila Slovensku záručný systém pre bankové úvery, ktorý by sa mal týkať nielen malých a stredných, ale aj veľkých podnikov a do hry, takpovediac, idú stámilióny eur. “Očakávame, že prostredníctvom najbližších troch mesiacov sa podarí dostať do ekonomiky jeden a pol miliardy eur. čo bude mať zásadný efekt,” dodal Marcel Klimek, štátny tajomník ministerstva financií.

 

Zásadný efekt

bude určite aj tento – oddialime problém napumpovaním financií. Ale akú financie to budú ? Prerozdeľovanie vkladov členských štátov do rozpočtu EÚ a pôžičky.

Na roky 2021-27 plánuje

Európska únia pre rozdeliť 1 100 000 000 000 EUR. To sú tie financie ktoré niekto musí najprv zarobiť, zdaniť – aby ich členské štáty mohli do pokladne EÚ – poslať.

750 000 000 000 EUR chce si EÚ požičať, aby preklenula výpadok výroby zakrytý vírusom. Podľa slovníka :

Grant – (najmä jednorazové) finančné prostriedky pridelené jednotlivcovi alebo kolektívu štátnou alebo súkromnou inštitúciou či osobou na financovanie riešenia konkrétnej (spravidla termínovanej) výskumnej úlohy, v širšom zmysle aj umeleckej alebo inej podobnej úlohy

Pôžička – je záväzkový právny vzťah, ktorého predmetom je prenechanie veci určenej podľa druhu (napríklad peňazí) veriteľom dlžníkovi, pričom sa dlžník zároveň zaväzuje vrátiť vec rovnakého druhu po uplynutí dohodnutej doby resp. na požiadanie. O pôžičke sa uzatvára zmluva o pôžičke, ktorú upravuje Občiansky zákonník v § 657 a 658.

Už teraz je jasné, že tých 500 miliárd grantov – nenávratných bude akosi prerozdeľovanie. Kto ale určí ktoré subjekty si zaslúžia granty, ktoré pôžičky a ktoré nič ?

Vráťme sa k nadpisu : 2,17 roka, alebo okolo 26 mesiacov

Ak by EÚ nekŕmila čiernu ekonomiku a daňové raje 2,17 roka čo je približne 26 mesiacov financiami, tak by sme nepotrebovali pôžičku a aj povinné odvody do pokladne EÚ by boli splatené – z čiernej ekonomiky.

1 850 000 000 000 € – bez pôžičky a sedem ročné vklady do EÚ pokladne bez financií daňových poplatníkov.

Záver,

tomu ja hovorím  dlhodobo udržateľný zásadný efekt !

Zdroj informácií : Európske noviny

 

Európsky dvor audítorov – Financovanie obnovy v rámci iniciatívy REACT-EU: napätie medzi rýchlou podporou a optimálnym využitím prostriedkov

15.07.2020

Európsky dvor audítorov tiež poukazuje na obrovské riziká – paradoxne pri nalievaní veľkých balíkov financií do členských štátov EÚ. ……. Európsky dvor audítorov (EDA) v novom stanovisku uverejnenom dnes poukazuje na napätie medzi účelom návrhu poskytnúť dodatočné financovanie najrýchlejšie, ako je to možné, a cieľom sprístupniť ho tam, kde je [...]

„Rýchle dosiahnutie dohody o ambicióznom európskom balíku na oživenie je najvyššou prioritou EÚ v nasledujúcich týždňoch. “

09.07.2020

In today's meeting with @EP_President, @eucopresident, Chancellor Merkel, we stressed the importance of reaching an agreement on an ambitious #EUbudget & #NextGenerationEU recovery package during next EUCO. It's the EU's highest priority for the next weeks https://t.co/Xfx3IhLWvM pic.twitter.com/Z6QLlUYouq — Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 8, 2020 [...]

Čo nás čaká do konca roka 2020?

29.06.2020

Odporúčanie Rady ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2020 Aj vy ste si to všimli, ako čarovný prútik zvaný vírus porazil colnú, daňovú, hospodársku, korupčnú kriminálnu scénu ? Samozrejme okrem zlatých tehličiek, diplomových prác, silného politického boja. Volebné [...]

Pariz migranti

Colníci objavili na hraniciach s Českom v chladiarenskom aute 31 migrantov

15.07.2020 10:39

Vozidlo malo turecké evidenčné číslo a smerovalo do Drážďan.

Testovanie / Covid-19 / Koronavírus /

Testy v utorok odhalili 19 infikovaných koronavírusom

15.07.2020 09:35, aktualizované: 09:50

Laboratóriá za uplynulý deň urobili 2 205 testov.

bojko borisov bulharsko

Bulharsko zažíva svoj súboj Mečiar - Kováč

15.07.2020 09:21

Bulharsko prežíva vojnu medzi ústavnými činiteľmi, ktorá pripomína súboj medzi niekdajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom.

zábrany na Cyklomoste slobody

Cyklomost 'Chucka Norrisa' prežil jazdu kamiónu, opäť ho otvorili

15.07.2020 09:10, aktualizované: 10:09

Šéf Bratislavského kraja Juraj Droba informoval o výsledkoch testov Cyklomostu Slobody, cez ktorý prešiel kamión.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si hi vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 41288x
Priemerná čítanosť článkov: 1376x

Autor blogu