BRATISLAVA / Slovenská ekonomika sa v tomto roku prepadne takmer o 10 percent, čo bude historicky najväčší pokles. Zároveň ubudnú desaťtisíce pracovných miest. Vyplýva to z aktuálnej prognózy ministerstva financií. Ak by však korona opäť udrela v plnej sile, môže to byť ešte horšie.
Situácia nie je dobrá, čísla nie sú dobré. “Z trhu práve ubudne 76-tisíc pracovných miest. ľudia prídu najmä o prácu vo vybraných sektoroch služieb, či už turizmus, stravovacie služby, maloobchod, či doprava, ale aj v priemysle a v stavebníctve,” vyjadril sa Eduard Heger, minister financií.
Keby to bola
len naša ekonomika – nebol by to taký veľký problém. Dalo by sa to zvládnuť. On je ten problém trochu iný : globálna ekonomika sa dostala do stavu absolútneho prehriatia a padá do krízy veľkých rozmerov.
Bolo by na čase prestať sa vyhovárať na korona krízu,
celú vinu hádzať na akýsi vírus. Pozrite sa ako sa darilo najsilnejšej ekonomike – Nemecku v máji 2019. Priemyselná produkcia bola – 3,9 % – kto a kde vtedy počul o záhadnom víruse ?? Pomenujme čo sa vlastne deje – koncentrácia kapitálu, stále zvyšovanie výroby, neschopnosť kúpi výrobkov a služieb z dôvodu nedostatku financií.
Z ministerstva financií odišla aj jedna dobrá správa. Európska komisia schválila Slovensku záručný systém pre bankové úvery, ktorý by sa mal týkať nielen malých a stredných, ale aj veľkých podnikov a do hry, takpovediac, idú stámilióny eur. “Očakávame, že prostredníctvom najbližších troch mesiacov sa podarí dostať do ekonomiky jeden a pol miliardy eur. čo bude mať zásadný efekt,” dodal Marcel Klimek, štátny tajomník ministerstva financií.
Zásadný efekt
bude určite aj tento – oddialime problém napumpovaním financií. Ale akú financie to budú ? Prerozdeľovanie vkladov členských štátov do rozpočtu EÚ a pôžičky.
Na roky 2021-27 plánuje
Európska únia pre rozdeliť 1 100 000 000 000 EUR. To sú tie financie ktoré niekto musí najprv zarobiť, zdaniť – aby ich členské štáty mohli do pokladne EÚ – poslať.
750 000 000 000 EUR chce si EÚ požičať, aby preklenula výpadok výroby zakrytý vírusom. Podľa slovníka :
Grant – (najmä jednorazové) finančné prostriedky pridelené jednotlivcovi alebo kolektívu štátnou alebo súkromnou inštitúciou či osobou na financovanie riešenia konkrétnej (spravidla termínovanej) výskumnej úlohy, v širšom zmysle aj umeleckej alebo inej podobnej úlohy
Pôžička – je záväzkový právny vzťah, ktorého predmetom je prenechanie veci určenej podľa druhu (napríklad peňazí) veriteľom dlžníkovi, pričom sa dlžník zároveň zaväzuje vrátiť vec rovnakého druhu po uplynutí dohodnutej doby resp. na požiadanie. O pôžičke sa uzatvára zmluva o pôžičke, ktorú upravuje Občiansky zákonník v § 657 a 658.
Už teraz je jasné, že tých 500 miliárd grantov – nenávratných bude akosi prerozdeľovanie. Kto ale určí ktoré subjekty si zaslúžia granty, ktoré pôžičky a ktoré nič ?
Vráťme sa k nadpisu : 2,17 roka, alebo okolo 26 mesiacov
Ak by EÚ nekŕmila čiernu ekonomiku a daňové raje 2,17 roka čo je približne 26 mesiacov financiami, tak by sme nepotrebovali pôžičku a aj povinné odvody do pokladne EÚ by boli splatené – z čiernej ekonomiky.
1 850 000 000 000 € – bez pôžičky a sedem ročné vklady do EÚ pokladne bez financií daňových poplatníkov.
Záver,
tomu ja hovorím dlhodobo udržateľný zásadný efekt !
Zdroj informácií : Európske noviny
Celá debata | RSS tejto debaty