Založ si blog

Ako sa do EÚ volí – tak sa z EÚ ozýva

                                         

Európsky parlament má už nové osadenstvo, predsedu, výbory, sekcie. Čaká ich ešte tvorba realizačných tímov, zabehnutie nových poslancov, kreovanie novej Komisie, nadviazanie na Radu. Po tom všetkom sa rozbehne pravidelný kolobeh riadenia Európskej únie.

Pravdepodobne sa zistí, hlavne pri Komisii, že zanecháva svojím nástupcom dosť „nášľapných min“ ktoré bude treba eliminovať ešte pred ich explóziou. Colná únia je jedným z mnohých súčastí kde je stav značne zanedbaný a špatný.

Podľa Lisabonskej zmluvy má Komisia výhradné právo riadenia v oblasti colnej únie. Riadenie síce má Komisia, ale výkon a spoluzodpovednosť má 28 národných colných správ. Pri jednom z najväčších obchodníkoch sveta – EÚ, kde v importe a exporte prejde cez hranice z a do tretích krajín tovar v hodnote 3,2 bilióna EUR.

Situácia v colnej únii je zlá aj s toho pohľadu, že národné colné správy namiesto úzkej spolupráci – prudko, tvrdo medzi sebou bojujú v konkurenčnom boji o :

  • investícii a investorov, hlavne ich pritiahnutie do štátu
  • v každom pláne je stanovená suma ktorá sa má do národného rozpočtu dostať vybratím cla
  • je síce pravda, že clo je príjem rozpočtu EÚ, patrí medzi tradičné zdroje financovania, 20 % z vybratého cla zostáva v štáte v ktorom sa tovar preclil
  • dane sa platia vo väčšine prípadov v sídle subjektu. Na rozdiel od toho sa clo môže vybrať na vyše 2 400 colných pobočkách v celej EÚ
  • to zapríčinilo neustály konkurenčný boj medzi colnými úradmi, národnými colnými správami
  • je to z jednoduchého dôvodu – kto plní plán, vezie sa na vlne spokojnosti
  • ako sa dá, keď colné sadzby sú rovnaké, pritiahnuť dovozcov preclievať do tej správnej krajiny, správny colný úrad ?
  • znižuje sa úroveň kontrolnej činnosti, dokladovej, fyzickej

Ako rozhodli Komisia a ministri financií

pri takej silnej téme, akou je boj proti colným a daňovým podvodom v súvislosti s dovozom tovaru z tretích krajín ?  Rozhodli sa podpísať chartu o boji proti colným podvodom, kde bola nosná téma – že raz sa dohodnú !

 

Záver

Ak je výpadok v príjmovej časti rozpočtov – tak sa musí doplniť. Nie lepším výberom ale zavedením vyšších sadzieb a nových daní.

Dokedy to platcovia daní ešte vydržia ?

Luxemburský kompromis na zastavenie politiky prázdnej stoličky – rok 1966

30.11.2020

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov [...]

Trestanie odobratím financií z EÚ – odovzdáva minister Korčok do Bruselu

18.11.2020

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: ,,Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní“ Šéf slovenskej diplomacie bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku, aby neblokovali kompromis vyrokovaný nemeckým predsedníctvom. ,,Veto Varšavy a Budapešti ešte neznamená koniec [...]

V4 alebo V2 alebo Európske spojené štáty ? ?

09.11.2020

Slovensko a Česko mlčia – Maďarsko a Poľsko zvažujú bojkotovať zámer Európskej únie. Tak ako som to popísal už minulom článku : dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou o možnosti potrestania vlády štátu, ktorý nebude dodržiavať široko definovanú zásadu právneho štátu. Trestať sa bude podľa návrhu dať už aj podozrenie z takéhoto konania. Nebude sa čakať [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

miroslavjurco

Každý chce Vaše dobro - nadajte si ho vziať !

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 104374x
Priemerná čítanosť článkov: 2087x

Autor blogu