Zánik colníctva

17. júna 2020, miroslavjurco, Dane a clá

Dnes je #WorldAntiCounterfeitingDeň . Boj proti falšovaniu je najvyššou prioritou úradu OLAF. Nelegálny obchod s falošným tovarom

Tlačový úrad OLAF to uverejnil 10.06.2020.

S uvedeným výpočtom

dopadu falošných a nebezpečných výrobkov sa nedá nič iné len súhlasiť.

EUIPO

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo.

 

EUIPO je Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo zodpovedný za správu ochrannej známky EÚ a zapísaného dizajnu Spoločenstva. Spolupracujeme aj s úradmi duševného vlastníctva členských štátov EÚ a medzinárodnými partnermi s cieľom ponúknuť podobné skúsenosti s registráciou ochranných známok a dizajnov v celej Európe a vo svete.

Menovaný úrad,

ktorý je súčasťou rovnakej svetovej organizácie, ktorý má pobočky v členských štátoch EÚ, má svoj rozpočet a smeruje svoje aktivity na :

Medzinárodne zmluvy,

EÚ a národné legislatívne vymedzenia určite treba dodržiavať. Len tu chcem podotknúť, že na dodržiavanie podmienok stanovených uvedenými aktami je vynaložený enormný tlak. Tento tlak prichádza od vlastníkov uvedených práv – vo väčšine súkromných vlastníkov. Títo si svoje investované financie chránia a tvrdo vyžadujú robiť od štátov všetko pre to aby sa medzinárodné zmluvy dodržiavali.

Takto vzniká

zaujímavá skutočnosť –  národné colné správy vynakladajú na kontrolu dodržiavania týchto medzinárodných zmlúv značnú aktivitu. Zameranou kontrolnou činnosťou vznikajú aj odhalenia porušovania zákonov ktoré stanovujú ochranu uvedených práv. Ešte raz pripomínam – je to správna činnosť, medzinárodné zmluvy treba dodržiavať – ale upozorňujem, nemôže to byť hlavná a jediná kontrolná činnosť národných colných správ.

Ak, vynecháme

kontrolnú činnosť špecializovaných útvarov národných colných správ v oblasti :

tak  kontrolná činnosť národných colných správ je nízka a neustále zatláčaná do úzadia. Okrem iných skutočností je to aj z dôvodu:

Colný kódex – NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 952/2013

Článok 3

Úloha colných orgánov

Colné orgány zodpovedajú predovšetkým za dohľad nad medzinárodným obchodom Únie, čím prispievajú k spravodlivému a otvorenému obchodu, realizácii vonkajších aspektov vnútorného trhu, spoločnej obchodnej politiky a ďalších spoločných politík Únie s vplyvom na obchod, ako aj k celkovej bezpečnosti dodávateľského reťazca. Colné orgány zavádzajú opatrenia zamerané najmä na:

a) ochranu finančných záujmov Únie a jej členských štátov;

b) ochranu Únie pred nekalým a nezákonným obchodom pri súčasnej podpore legitímnej obchodnej činnosti;

c) zaistenie bezpečnosti a ochrany Únie a jej obyvateľov, ako aj ochranu životného prostredia, ak je to vhodné, v úzkej spolupráci s inými orgánmi; a

d) udržanie primeranej rovnováhy medzi colnými kontrolami a uľahčením zákonného obchodu.

Pomohol som si s Colným kódexom,

aby sme získali predstavu o úlohách národných colných správ Európskej únie. Je to síce strohá právnická reč, ale predsa sa dá niečo určiť – čo vlastne, aké úlohy pre colné správy sú vytýčené a záväzné. Práve bod d, uvedeného článku 3 je nadmieru zaujímaví. Podľa mňa udržanie primeranej rovnováhy medzi colnými kontrolami a uľahčením zákonného obchodu – neznamená vynechanie, zlikvidovanie kontrolnej činnosti !

Už teraz počujem pripomienky

takéhoto charakteru – čo sa stane keď si objednám niečo zo zahraničného elektronického obchodu ? Dostanem sa k tovaru lacnejšiemu, nezaplatím clo ani DPH – čo aké kontroly. Ako jedinec je takýto dovozca spokojný, ale vlastne ten tovar nepreplatí ?

Čo to tu ten autor píše,

ja získam lacnejší tovar, čo ma po financiách štátu – tie aj tak politici a vlády rozkradnú a rozhádžu. To je tiež možné, ale kto za to môže ? My všetci sme podľahli päť minútovej dôležitosti, túto máme raz za štyri roky – to je kým nevhodíme volebný lístok do urny.

Potom sa len od roku 1989 len čudujeme a čudujeme a čudujeme.

Záver

je vcelku jednoduchý. Ak ide o záujmy súkromných subjektov v rámci ochrany duševného vlastníctva – cesta ku kontrole sa nájde. Ak ide o nejasné financie štátov – kontrola sa utláča, až zaniká ! Potom sa na tie uniknuté financie my všetci poskladáme.

P.S.

Ak by ročne pri dovoze neunikalo 851 miliárd EUR, tak by sme si teraz nemuseli požičiavať 750 miliárd EUR a zadlžovať naše deti a deti našich detí !! Ešte keď vzniká podozrenie, že si vlastne požičiavame tie isté financie – ktoré nám v predchádzajúcom období ušli !! Pre koho je to dobré ?