Musíme byť opatrní

15. júna 2020, miroslavjurco, Dane a clá

Podľa slovenského euro – poslanca Eugena Jurzycu musíme byť opatrní hlavne pri nastavovaní dĺžky splácania pôžičiek: “Náklady sa rozdelia na dlhšie časové obdobie, čo znamená, že aj splácať budeme dlhšie. Musíme si preto už teraz dávať veľký pozor na to, koľko si požičiame, lebo od toho bude záležať spomínaná dĺžka splácania. Keď sa sa pozrieme do Európskeho parlamentu, tak najviac sa ozývajú krajiny, ktoré očakávajú že dostanú viac peňazí ako mali doteraz. Musíme však dávať pozor, aby toto rozdelenie bolo rozumné.”

Musíme byť opatrní

nie len pri nastavovaní dĺžky splácania pôžičiek. Mali by sme byť opatrní hlavne pri rozdeľovaní uvedenej sumy na pôžičku a grant. Tak ako vždy – v podrobnostiach je čert zakliaty. Celú sumu budeme splácať spoločne, len 500 miliárd grantov netreba „vrátiť“ – budú splácané spoločne. Ako budú rozdelené – to zatiaľ nikto nevie.

Stále nechápem

prečo je lepšie ničo si požičiavať, keď nechávame do čiernej ekonomiky unikať obrovské sumy financií. Ako ich chceme splatiť ? Zvyšovaním a zavádzaním nových daní. Keď nevieme vybrať v zákonne predpísaných výškach súčasné dane – kde berú predstavitelia uvedených nápadov istotu – že vyberú nové a vyššie dane ?Kde na to majú daňoví poplatníci vziať ?

Globálna ekonomika

vie určte vyrobiť tovar bez veľkých problémov. Komu ho ale predať – tak to je už veľký problém. Zoberme si len taký jednoduchý príklad : ak z jednej kopy financií vlastní stále vyššie percento len niekoľko percent populácie, tak sa kúpna sila potencionálnych kupujúcich znižuje. Trochu času získame napumpovaním pôžičiek týmto kupujúcim. Ten čas sa už minul – čo bude ďalej ?

Otázka v súčasnosti

je iná : ekonomiky padajú, kríza sa začína, skoro všetci si berú pôžičky – odkiaľ sú tieto financie ?

Záverom

už len konštatovanie : to čo má problémy je len ekonomika ktorá sa dostala zhodou okolností do štatistiky. Aký stav je v čiernej ekonomike a daňových rajoch ? Na to by som raz chcel počuť odpoveď od renomovaných ekonomických inštitúcii. Vy tiež ?

 

 

Zdroj informácii : TU